COPYRIGHT 2016 © by Wojciech Nowak

Photos © by Wojciech Nowak
All rights reserved

  Klimaty w Smreczynie polecają:

 

 • Gmina Międzylesie - położona wśród malowniczych gór i lasów, w Otulinach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, obejmuje południowy kraniec Ziemi Kłodzkiej z przejściem granicznym: kolejowym w Międzylesiu, drogowym w Boboszowie oraz dla turysty pieszego w Kamieńczyku i Niemojowie oraz Jodłowie.

 

 • Międzylesie - stare Sudeckie miasteczko, przez które w I i II wieku n.e. wiódł słynny szlak bursztynowy. Zabytki: Zespół zamkowo-pałacowy z XVIII wieku z kamienną Czarną Wieżą i drewniane Domki Tkaczy, kościół barokowy p.w. Bożego Ciała, kolumna Maryjna z 1698 roku, Sukiennice z XVIII wieku i wiele innych.

 

 • Kamieńczyk - położony w południowo-zachodniej Polsce, w południowej części Gór Bystrzyckich, na wysokości od 540 do 620 m n.p.m., około 4,5 km. na południowy-zachód od centrum miejscowości Międzylesie. Malownicza położona wieś. Piękny widok na Masyw Śnieżnika. Zabytki: zabytkowy drewniany kościółek o cechach barokowych z 1710 r., kamienna rzeźba przed kościołem – Ukrzyżowanie z II poł. XVIII w. oraz ludowe rzeźby i obrazy malowane na szkle stanowiące ciekawy układ plastyczny.

 

 • Międzygórze - można zwiedzić tu pięknie położone miasteczko z unikatową architekturą w stylu tyrolskim, Ogród Bajek oraz Sanktuarium na Górze Iglicznej - Kościół Matki Bożej Śnieżnej - styl barokowo-klasycystyczny. Warto zobaczyć wodospad Wilczki o wysokości 22 metrów, który przed powodzią w 1997 roku miał wysokość 27 metrów i formę kaskady.

 

 • Bystrzyca Kłodzka - miasto o tarasowej zabudowie. Zabytki: kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła, barokowa figura św. Trójcy, kamienny pręgierz z 1556 roku, mury obronne oraz Muzeum filumenistyczne (Muzeum zapałek).

www.bystrzyca.pl

 

 • Kłodzko - ciekawa i oryginalna architektura z piękną starówką. Zabytki: Twierdza Kłodzka, podziemna trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego, most św. Jana, kościół parafialny p.w. Niebowzięcia NMP, Ratusz miejski z 1324 roku, Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

www.klodzko.pl

 

 • Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.) - jedyne w Polsce miejsce, gdzie przebiega granica zlewisk trzech mórz. Ze zachodnich zboczy spływają potoki Nysy Kłodzkiej (Morze Bałtyckie). Południowo-wschodnimy zboczami płynie Lipovsky Potok, dopływ Dzikiej Orlicy (Morze Północne), a ze wschodnich stoków potoki wpływają do Morawy (Morze Czarne).

 

 • Śnieżnik - Najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika. Południowo-wschodni róg Kotliny Kłodzkiej zajmuje potężny masyw Śnieżnika Kłodzkiego. Sam wierzchołek (1425 m) przez ponad pół roku pokryty jest śniegiem, stąd jego nazwy zawsze związane były z białym puchem. Widoczny z prawie każdego punktu ziemi kłodzkiej Śnieżnik jest jednym z jej "znaków firmowych".

www.snieznik.com

 

 • Kopalnia Złota w Złotym Stoku - jest czynna codziennie przez cały rok. Czas zwiedzania kopalni wynosi 1,5 godziny, a poszczególne grupy wchodzą z przewodnikiem (opcjonalnie język niemiecki i angielski), co 45 minut. Wybierając się na podziemne eksploracje należy pamiętać że temperatura w kopalni przez cały rok wynosi około 7 stopni Celsjusza.

www.kopalniazlota.pl

 

 • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie - znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej. Łączna długość korytarzy jaskini przekracza 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym a najniższym punktem około 60 m. Jest to największa jaskinia Sudetów. Aby zwiedzić Jaskinię należy wcześniej dokonać rezerwacji.

www.jaskinia.pl

 

 • Zieleniec - centrum narciarskie - jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach). Jest dzielnicą Dusznik Zdroju. Leży na wysokości ok. 950 m n.p.m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego.

 

 • Czarna Góra - centrum narciarskie - Ośrodek Górski Czarna Góra oferuje jedne z najwspanialszych warunków śniegowych w regionie, wspomagane dodatkowo przez kilkukilometrowy system dośnieżania. Tereny zjazdowe - ponad 8 km nartostrad - oferują bogaty wachlarz stopni trudności od odcinków bardzo trudnych do bardzo łatwych.

 

 • SKI Centrum ŚNIEŻNIK - Dolna Morava - to podgórska miejscowość, położona na wysokościach 740-1140 m n.p.m., niedaleko polsko-czeskiej granicy, w pobliżu miasta Králíky, w której znajduje się ośrodek SKI centrum SNĚŽNÍK.

 

 • SKI Park - Bukova Hora - Z połączenia ośrodków Skipark Červená Voda (Czerwona Woda) oraz Skiareál Čenkovice powstaje nowy Skiregion Buková hora (Bukowa Góra), który na podstawie kategoryzacji ośrodków uzyskał tytuł Złotego Pięciogwiazdkowego Czeskiego Top Ośrodka (České Top středisko).

 

 • Kraliky - czeskie miasto leżące 4 km od granicy z Polską w Boboszowie (niedaleko Międzylesia). Centrum miasta stanowi miejska strefa zabytkowa – malowniczy rynek i okoliczne uliczki. Funkcjonują tu dwa muzea – miejskie oraz wojenne (związane z tutejszym odcinkiem przedwojennych umocnień). Najważniejszą atrakcją jest położony na wschód od miasta kompleks klasztorno-pielgrzymkowy Hora Matky Boží (Góra Matki Bożej) z dużym, barokowym klasztorem Redemptorystów i domem pielgrzyma. Z miasta na górę prowadzi aleja ze stacjami Drogi krzyżowej.

 

 • Velke Losiny - wieś uznawana jest za jedną z najstarszych w okolicach Šumperku - pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1351 roku. (Około 55 km od Międzylesia). Miejscowość jest popularna wśród turystów. Przyciąga ich uzdrowisko z gorącymi wodo-siarczanowymi źródłami leczącymi choroby układu nerwowego. Velké Losiny posiadają również kilka zabytkowych obiektów: pałac renesansowy z XVI wieku (obecnie muzeum), wytwórnia papieru ręcznie czerpanego, a działająca od 1596 roku. Współcześnie jest to także Muzeum Papieru mieszczące się w barokowych budynkach z końca XVIII wieku. Barokowy spichlerz z połowy XVIII wieku oraz renesansowy kościół parafialny Jana Chrzciciela z lat 1600-1603.

 

Zabytki UNESCO w Czechach:

 • Litomyśl (oddalony od Międzylesia o około 65 km),
 • Kutna Hora (oddalona od Międzylesia o około 130 km),
 • Olomouc (oddalony od Międzylesia około 65 km).

 

  Przedstawione atrakcje to tylko mały wycinek tego, co w Kotlinie Kłodzkiej oraz po stronie czeskiej można zobaczyć.

 

Zapraszamy !

Domek w Kamieńczyku

 

Witamy w naszych KLIMATACH...

Smreczyna 24, 57-530 Międzylesie, woj. dolnośląskie

tel.: (74) 812 68 11,  606 472 946

Agroturystka ,, Klimaty"- Smreczyna 24,

57- 530 Międzylesie, woj. dolnośląskie 

Domek całoroczny-  Kamieńczyk 21 A,

 57-530 Międzylesie, woj. dolnośląskie

tel.:  606 472 946

Agroturystyka

KLIMATY